آنچه که باید درباره کودکان دانست

آنچه هر کودک احتیاج دارد

 برای اینکه کودک قوی و سالم رشد کند ، می باید غذای خوب ، خواب کافی و هوای تازه داشته باشد. کودکان همچنین نیازهای اساسی و عاطفی دارند . برای برخورداری از سلامتی کافی جسمی و روانی ، تمام کودکان محتاج داشتن مواردی هستند که باعث احساس سالم بودن و خوشحالی آنها گردد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 20:36  توسط uneed  | 

گریه شیرخواران

گریه یک مرحله طبیعی از رشد شیرخوار است ولی هیچ چیز به اندازه گریه شیرخوار موجب آزار والدین نمی شود . تمام شیر خواران برخی بیشتر و تعدادی کمتر گریه می کنند و اغلب نگرانی های والدین از زیاد گریه کردن شیرخوار است . انواع گریه های شیر خواران شامل جیغ زدن ، نق زدن ، گریه همراه با سرخ شدن چهره و ... هستند ، گاهی خیلی سریع پایان یافته و یا چندین ساعت ادامه می یابد .
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 11:39  توسط uneed  | 

نکات مهم در شیر دادن به کودکان

طی دوره حاملگی ، تغییراتی در پستانها بوجود می آید تا زمانی که نوزاد پا به عرصه وجود می گذارد ، پستانها تبدیل به بهترین سیستم تولید کنند شیر در دنیا بشوند. در این دوره ماده ای چرب از پوست اطراف نوک پستان تراوش می شود لذا نیازی به استفاده از کرم یا محلول برای چرب نگه داشتن آن نیست. در طی حاملگی ، پستان و نوک آن به مراقبت خاصی نیاز ندارد ولی همانطور که پستانها رشد می کنند بهتر است از سینه بند راحتی که بند های پهن داشته و به پستان فشار نیاورد استفاده نمود . هنگام تولد ، اولین غذای نوزاد آغوز (کلستروم) است که آماده و ساخته شده و در پستان و در انتظار مکیده شدن توسط نوزاد است.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم فروردین 1390ساعت 15:55  توسط uneed  | 

چرا نباید غذای کمکی را پیش از پایان 6 ماهگی شروع کرد

* در ماههای اول زندگی قدرت دفاعی دستگاه گوارش شیر خوار در برابر عوامل بیماری زا کمتر است .

* شروع زود رس غذای کمکی می تواند به سهولت او را دچار عفونت و اسهال های خطرناک نماید .

* مقدار و فعالیت آنزیم های لوزالمعده و املاح صفراوی که در ماههای اول زندگی برای هضم غذای کمکی ناکافی است ، از این سن به تدریج افزایش می یابد و هضم غذاهای کمکی راتسهیل می نماید .

* ملکول های درشت موادغذایی ، قبل از این سن می توانند به راحتی از منافذ دستگاه گوارش شیرخوار عبور کرده و احتمال بروز حساسیت و آلرژی را افزایش دهند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم فروردین 1390ساعت 15:51  توسط uneed  | 

تولدنوزادان عقب مانده تنها محدود به والدين با سابقه فاميلي نيست

يک متخصص اطفال با بيان اين که تولد نوزادان عقب ‌افتاده محدود به والدين داراي سابقه فاميلي نمي‌شود، گفت: مشاوره‌هاي ژنتيک از کاربردي‌ترين ابزارهاي تشخيص به‌ موقع اين ناهنجاري‌هاي مادرزادي است.

دکتر بهرام اجلي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه زنجان، با بيان اينکه تولد نوزادان عقب‌ افتاده در والديني که داراي سابقه فاميلي هستند 5 تا 6 درصد است، گفت: البته اين امر محدود به والدين داراي سابقه فاميلي نمي‌شود و اين احتمال در والدين سالمي که سابقه فاميلي تولد اين نوزادان را ندارند نيز 2 تا 3 درصد است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم فروردین 1390ساعت 21:26  توسط uneed  | 

عفونت‌ مزمن گوش موجب چاقي در كودكان مي‌شود

پزشكان اطفال در يك مطالعه جديد دريافته‌اند كه عفونت‌ مزمن گوش مي‌تواند موجب چاقي و اضافه وزن بيشتر در كودكان شود.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، متخصصان كره‌اي در آزمايشات جديد خود دريافته‌اند كودكاني كه به عفونت‌هاي گوش مبتلا مي‌شوند نسبت به ساير همسالان خود چاق‌تر هستند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم فروردین 1390ساعت 21:5  توسط uneed  | 

پوسيدگي زودهنگام دندان شيري درميان كودكان بسياربالاست

هران - استاد يار بخش سلامت دهان و دندان دانشكده دندانپزشكي دانشگاه تهران گفت : وضعيت پوسيدگي زود هنگام دندان شيري كودكان زير 6 سال در ايران بسيار بالاست و هر كودك 5 تا 6 سال ايراني چند دندان پوسيده در دهان دارد .
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم فروردین 1390ساعت 21:3  توسط uneed  | 

كودكان 12ساله ايراني حداقل2 دندان پوسيده دردهان دارند

تهران- استاديار دانشكده دندانپزشكي دانشگاه تهران گفت :به طور متوسط كودكان 12 ساله ايراني حداقل 2 دندان پوسيده يا پر شده و يا كشيده شده در دهان دارند . 
  
 
به گزارش خبرنگار ايرنا ، دكتر' افسانه پاكدامن'  با بيان اين مطلب در جمع خبرنگاران افزود: كودكان 12 ساله ايراني براساس معيارهاي جهاني از نظر بهداشت دندان در وضعيت مطلوبي نيستند زيرا آمار نشان مي دهد كودكان 12 ساله ايراني حداقل 2 دندان پوسيده در دهان خود دارند و اكثر كودكان در اين سن از پوسيدگي دندان رنج مي برند. اين آمار ها توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي نيز تاييد شده است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم فروردین 1390ساعت 21:2  توسط uneed  | 

آلرژي‌ها و حساسيت‌ها

آلرژي‌ها و حساسيت‌ها همراه با آمدن فصل بهار در بين مردم شايع شده و افزايش پيدا مي‌کنند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، آلرژي بهاري معمولا با آب ريزش بيني و سوزش چشم همراه است و در برخي موارد همانند سرماخوردگي حالت کرختي ايجاد مي‌کند و فرد به عطسه‌هاي مکرر مبتلا مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم فروردین 1390ساعت 20:50  توسط uneed  | 

بيماران مادرزادي قلب با روش نوين درمان مي شوند

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومي تأمين اجتماعي تهران، ' محسن نبيوني' افزود: مدتها اين بيماري مادرزادي به روش غيرجراحي و با تكنيك‌هاي ديگري در بيمارستان لواساني براي بيماران قلبي انجام مي‌شد، اما استفاده از روش جراحي جديد، هم از نظر تكنيك هم از نظر نوع وسيله با روش قبلي متفاوت بود و در بخش آنژيوگرافي براحتي مي‌توان اين نقيصه مادرزادي را براي بيماران قلبي برطرف كرد.
وي درباره مزاياي اين روش جديد در درمان بيماران داراي نقيصه مادرزادي قلب نيز گفت: روش جراحي قلب باز در اين قبيل بيماران با مدت زمان طولاني‌تر بستري شدن و اقامت بيمار در بيمارستان و عوارض جراحي بيشتري مانند بازكردن قفسه سينه و نيز شكاف بين حفره‌هاي قلب همراه بوده و همواره عوارض خاص خودش را به همراه داشت.
وي افزود: استفاده از اين روش جديد ضمن كاهش مدت زمان اقامت بيماران در بيمارستان براي بيماران داراي عارضه‌اي كمتر، روشي مطمئن‌تر بوده و بيمار پس از انجام آن مي‌تواند براي هميشه سلامتي خود را بازيابد.
نبيوني گفت: اين روش جديد توسط يك تيم پزشكي زبده و مجرب در بيمارستان شهيد دكتر لواساني بر روي دو تن از بيماران مبتلا به بيماري مادرزادي قلبي با موفقيت انجام شده است.

irna

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم فروردین 1390ساعت 22:33  توسط uneed  | 

سرفه كودكي را كه شبها خواب راحتي ندارد جدي بگيريد

دكتر 'قمر تاج خان بابايي ' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: نداشتن خواب راحت كودكي كه سرفه مي كند ممكن است بر اثر عواملي از جمله كمبود اكسيژن و رفلاكس معده باشد كه اين موضوع قابل پيگيري است .
خان بابايي در عين حال گفت: سرفه يك مكانيزم دفاعي در بدن است و در صورت يك سرماخوردگي هم فرد مبتلا از جمله كودك نيز ممكن است تا چند روز سرفه داشته باشد .
وي همچنين گفت: اگر كودكي كه سرفه مي كند در هنگام خواب به بيش از يك بالش نياز داشته باشد تا راحت تر تنفس كند ممكن است در دراز مدت مشكلات قلبي نيز به بيماري زمينه اي وي اضافه شود.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت : در صورتي كه سرفه كودك پس از يك سرماخوردگي معمولي بيش از 10 تا 14 روز به طول انجامد ممكن است دچار مشكل ديگري شده باشد و بايد والدين اين موضوع ر ا جدي بگيرند.
اين فوق تخصص ريه كودكان افزود: يكسري از بيماري ها از جمله ذات الريه و بيماري هاي قلبي و همچنين آلودگي هوا نيز بروز ابتلا را با سرفه نشان مي دهند.
خان بابايي به توجه والدين به ظاهر كودكي كه دچار عفونت تنفسي شده است نيز تاكيد كرد و اظهارداشت : اگر شكل تنفس كودك غير طبيعي باشد ، نفس وي تند تند بزند و با صداي خاص به اصطلاح ' خس خس ' همراه باشد و همچنين لب ها ، اطراف لب و نوك انگشت كودك نيز سياه باشد اين موضوع علامتي خطر به شمار مي آيد و نشانه كمبود اكسيژن است .

irna

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم فروردین 1390ساعت 22:16  توسط uneed  | 

پی کی یو، کم کاری مادرزادی تیروئید، فاوسیم

 بیماری های "پی کی یو"، "کم کاری مادرزادی تیروئید" و "فاوسیم" در نخستین روزهای تولد به آسانی تشخیص داده می شوند. با تشخیص و درمان به موقع این بیماری ها، از عقب ماندگی ذهنی و آسیب جدی کودک، بستری شدن در بیمارستان، صرف هزینه زیاد و سایر مشکلات احتمالی پیشگیری می شود.
با آزمایش ساده غربالگری خون در نوزاد سه تا پنج روزه می توان بیماری های پی کی یو، کم کاری مادرزادی تیروئید و فاوسیم را شناسایی کرد. به این صورت که سه قطره خون از پاشنه پای نوزاد سه تا پنج روزه در مراکز مربوطه گرفته می شود. آزمایش های مربوط به این بیماری ها روی خون نوزاد انجام شده و در صورت مثبت شدن هر یک از آن ها مشکوک بودن نوزاد از نظر ابتلای به این سه بیماری مطرح می شود. پس از آن به والدین (سرپرست) نوزاد اطلاع داده می شود تا برای تشخیص قطعی (تائید) اقدام كنند.
چنانچه ابتلای نوزاد به هر یک از این بیماری ها تایید شود، برای درمان به بیمارستان منتخب ارجاع می شود و تحت نظر متخصصین، راهنمایی ها و خدمات لازم ارائه یا درمان آغاز می شود.
بیماری فنیل کتون اوری (پی کی یو0) Feniketonuria (P.K.U)
"پی کی یو" یک بیماری ارثی و مادرزادی است که بیشتر دستگاه عصبی بدن را درگیر می کند. وضعیت بدنی نوزاد در این بیماری هنگام تولد عادی یا بدون علامت (کودک با ظاهر سالم) است اما به تدریج در کودک مبتلا، علائم اختلال های عصبی و عقب ماندگی ذهنی مشاهده می شود. البته بهره هوشی کودک مبتلا پس از درمان طبیعی خواهد بود.
هر چقدر ابتلا به این بیماری دیرتر تشخیص داده شود، عقب ماندگی ذهنی هم شدیدتر خواهد شد. بنابراین با تشخیص به موقع ابتلا به "پی کی یو" و شروع مصرف شیر و غذابی مخصوص تحت نظر متخصص و کارشناس تغذیه، می توان از افزایش عوارض بیماری پیشگیری کرد.
بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید Hypothyriodism
کم کاری مادرزادی تیروئید یا "هیپوتیروئیدیسم" یک بیماری ارثی و مادرزادی است که مهمترین علت عقب ماندگی ذهنی در نوزادان به شمار می آید. در این بیماری وضعیت بدنی نوزاد مبتلا ممکن است هنگام تولد عادی یا بدون علامت (کودک با ظاهری سالم) باشد اما احتمال آن می رود که برخی علائم از جمله کاهش دمای بدن، عدم تمایل به خوردن شیر، بزرگی زبان ،کبودی دست و پا، خشکی پوست و یا زردی بیش از سه روز در نوزاد ظاهر شود.
در حقیقت علت اصلی این بیماری ناشناخته است، اما کمبود ید و ازدواج های فامیلی از عوامل موثر بروز آن هستند. هر چه ابتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید دیرتر تشخیص داده شود، ممکن است علاوه بر عقب ماندگی ذهنی و علائم ذکر شده، عوارضی نظیر کوتاهی قد، لالی و کاهش شنوایی نیز افزوده شود. بنابراین با تشخیص و درمان تخصصی به موقع ابتلا به این بیماری می توان از افزایش عوارض بیماری پیشگیری کرد.
بیماری فاوسیم (کمبود آنزیم) G6PD
این بیماری نوعی بیماری ارثی و مادرزادی است که عامل ابتلای آن کمبود آنزیمی به نام G6PD تشخیص داده شده است. ظاهر فرد یا نوزاد مبتلا به فاوسیم سالم است و در صورت تماس فرد مبتلا با عوامل خطر مانند برخی داروها و مواد غذایی از جمله باقلا یا ابتلا به برخی عفونت ها، عوارض ناشی از پارگی سلول های قرمز خون یعنی زردی یا کم خونی، مشاهده می شود و در صورت تماس با عوامل خطر، علائم بیماری در هر سنی ظاهر می شوند.
هر چه ابتلا به "فاوسیم" دیرتر تشخیص داده شود، ممکن است بیمار به طور مکرر نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تزریق خون داشته باشد، بنابراین با تشخیص به موقع ابتلا به فاوسیم به ویژه در دوران نوزادی و آموزش والدین برای پرهیز از عوامل خطر می توان بروز عوارض را کاهش داد.

zendegimagazine

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم فروردین 1390ساعت 21:35  توسط uneed  |